Nemůžete si plně pochutnat na lenošení, nemáte-li spoustu práce. Nic nedělat, když nemáte žádnou práci, v tom nevidím nic zábavného. Lenošení je sladké, jen když se krade – jako polibky.
Ach, jak je to lahodné obrátit se a pospat si, jen tak pět minut. Řekněte, je snad na světě lidský tvor, který by ráno ochotně vstával?

Známý britský humorista Jerome Klapka Jerome, autor populární knihy Tři muži ve člunu, byl zřejmě velký milovník lenošení. Svůj měsíčník nazval Lenoch a svou sbírku humoristických esejů pojmenoval Myšlenky lenivého člověka (Idle Thoughts of an Idle Fellow, vydáno 1886). Máte-li rádi britský humor (ostatně velmi podobný českému), navíc s laskavou ironií podaný Svatoplukem Benešem, určitě si nenechte ujít tuto audioknihu. Je to zkrácená verze, takže umíte-li anglicky, můžete si zdarma přečíst celý originál.

Kniha má ovšem značný přesah, nejde jen o humor a ironii. Když uvážíme, že vyšla před více než 130 lety, může nám ukázat, že svět se za tu dobu až tak moc nezměnil, ačkoli bychom si mohli myslet opak. To, že měli lidé v podstatě stejný problém s lenivostí a s ranním vstáváním, nás možná tolik nepřekvapí, i když bychom čekali od generace našich praprapraotců přece jen aktivnější životní styl. Zajímavá je ale zmínka, že už tehdy ženy působily v podstatě ve všech typech zaměstnání a že by přáním některých mužů bylo, ať to tedy ženy převezmou a muži budou jen zahálet.

Rovněž stížnosti na počasí jsou očividně věčné, zejména městským lidem se nikdy žádné počasí nelíbilo už tehdy. A pak je tu věčně omílaná fráze, že za našich mladých let byl svět lepší, zimy byly pořádné atd. Sám autor uznává, že toto trvá už od počátků lidstva. To tedy ti naši předkové museli mít ten svět skvělý 🙂

Ukázku si můžete poslechnout například na stránkách vydavatele.

autor: Jerome Klapka Jerome
překlad: Karel Průcha
režie: Jan Fuchs
interpret: Svatopluk Beneš
délka: 53 min
natočeno: 1988 ve studiu Lucerna
vydavatel: Supraphon, 2009

Odebírat nové články

Aby vám nikdy neuteklo vydání nového článku, zadejte prosím svoji adresu: