Začínáte s nahráváním a zpracováním mluveného slova nebo už leccos umíte a pokukujete po nějakém vhodnějším programu? V článku se dozvíte, jaký software určitě okouknout a vyzkoušet, a dostanete i nějaké bonusové tipy na profesionální software zdarma.
Když jsem psal v roce 2001 svou knihu Zvuk na PC, vytvořil jsem pro ni velmi podrobné srovnání 10 hlavních aplikací pro vícestopé zpracování zvuku. Tabulka zabrala 8 stránek a práce na ní skoro měsíc. V té době v češtině nic takového nebylo a nenašel jsem tehdy ani podobně podrobné srovnání nikde na internetu. Doba se změnila a takové informace jsou už k nalezení, byť často různě roztroušené. Hlavně ale vývoj audio/video aplikací je tak překotný, že co platilo včera, může být dnes už jinak.
Nebudu proto jednotlivé aplikace rozebírat dopodrobna a bude to spíše upozornění na zajímavé programy, které stojí za to vyzkoušet a vybrat si podle svých preferencí. Tipy v tomto článku jsou určeny zejména pro amatéry a poloprofesionály, ačkoli například aktuální situace ohledně softwaru v bonusových tipech nemusí být známa ani některým profesionálům.
Budeme často pro zjednodušení používat zkratku DAW, což je digital audio workstation, tedy jakési digitální pracoviště nebo stanice pro zpracování zvuku. V tomto článku termín DAW omezíme jen na označení softwaru, hardware necháme stranou. Není-li uvedeno jinak, jsou k dané aplikaci vždy k dispozici verze pro Windows i Apple.
Audacity
Jeden z nejznámějších a mezi amatéry a poloprofesionály nejvíce používaných programů. Je zdarma a poskytuje opravdu spoustu funkcí. Práci v něm si rychle osvojí i začátečník. Je ke stažení na stránkách vývojářů.
Audacity má vše, co by DAW měla mít, a ještě i pár šikovných věcí navíc, jako třeba zabudovaná makra. Kromě občasné nestability, která se může lišit verzi od verze a záviset i na použitém operačním systému, se jí dá vytknout to, že nemá plně nedestruktivní editaci. Určitě existují programy, ve kterých se pracuje lépe, ale běžnou práci s mluveným slovem v ní každý udělá bez zbytečného zdržování. Pokud ovšem chcete zpracovávat i hudbu, existují podstatně lepší aplikace.
Wavosaur
Velmi lehký a svižný prográmek na editaci jednostopého audia. Editace je destruktivní, tedy vymazané části jsou zkrátka vymazány, ale dokud soubor nezavřete, je stále k dispozici možnost vrátit zpět jakékoli změny. Práce v něm je jednoduchá a efektivní a umožňuje například i ručně překreslit část zvukové křivky, což se hodí pro opravu různých nechtěných zvuků, zkreslení či rázů způsobených retnicemi (viz článek Triky pro práci s mikrofonem 1. díl). Může dobře posloužit jako externí editor pro ty DAW, které nemají takto bohaté možnosti. Jeho vyvolání z jiné aplikace nezdržuje. Jen bude lepší vždy před editací mít v záloze kopii původního audio souboru. Podporuje dokonce i VST pluginy.
Wavosaur je jen pro Windows a zdarma si ho můžete stáhnout na stránkách jeho tvůrce. Nevyžaduje instalaci, je proto i plně přenosný.
Reaper
Velmi kvalitní DAW používaná zejména v zemích, kde nevadí, že je jen v angličtině. Reaper je daleko sofistikovanější než Audacity, vhodný pro mluvené slovo i pro hudební projekty. Je v něm trochu jiný styl práce, ale výhoda je, že tento styl si do značné míry může určit každý sám, protože se dají definovat různé akce, přiřadit jim klávesy atd. Rovněž veškeré ovládání myší je možné libovolně předefinovat, takže si vše můžete uzpůsobit klidně i tak, jak jste zvyklí z jiného softwaru, případně si stáhnout již někým vytvořené mapování kláves a myši. Reaper je velmi stabilní a profesionální podpora je zaručena.
Na to, co umí, je velmi odlehčený (dá se provozovat i z flešky, zabere na ní jen cca 70 MB) a není vůbec drahý, většině bude stačit licence za 60 dolarů, které se mají zaplatit po uplynutí zkušební doby 60 dní, ale ani tato doba není nějak moc vynucována. Ke stažení je přímo z oficiálních stránek. K dispozici je spousta výukových videí jak od výrobce, tak od různých youtuberů.
Pokud budete raději používat jiný software, přesto si můžete zdarma stáhnout sadu zajímavých VST pluginů. Ta obsahuje běžný kompresor, multi-band kompresor, ekvalizér, delay, gate, denoiser a speciální uživatelsky editovatelný efektový procesor, do kterého si můžete napsat libovolné efekty nebo upravit některý ze stovky efektů dodaných.
Pro Tools First
Chcete-li okusit práci s profesionálním standardem, který v nějaké podobě najdete skoro ve všech studiích, stáhněte si zdarma verzi Pro Tools First ze stránek výrobce Avid.
Pro běžné potřeby mluveného slova bude tato verze stačit a dá se použít i ke zpracování a tvorbě hudby. Práce v Pro Tools je poměrně snadná a přesná, uživatelské rozhraní je pěkné a dobře promyšlené. Plná verze je ovšem hodně drahá: 300 dolarů za rok a u verze Ultimate dokonce 1000. Takže většina určitě vystačí s verzí zdarma. Bohužel Pro Tools, ač profesionální nástroj, nepatří k úplně nejstabilnějším programům, ale třeba na žádné selhání nenatrefíte.
Bonusový tip I: Cakewalk Sonar
Věnujete-li se i muzice, určitě využijte nabídky stažení softwarového balíku Sonar, který byl původně vyvíjen společností Cakewalk (a stál podle zvolené varianty více než 10 000 Kč), ale dnes patří pod BandLab, a ti ho pod názvem Cakewalk nabízejí zdarma. Je otázka, jak dlouho ještě, takže si ho co nejdřív stáhněte na jejich stránkách. Upozorňuji, že existuje jen verze pro 64bitové Windows. Pokud software nevyužijete celý, jistě se budou hodit některé profesionální efekty.
V Cakewalku se dá zpracovávat i mluvené slovo, protože je to plnohodnotná DAW, ale vystříhávání mnoha chyb je v něm poněkud nepohodlné. Ovšem například pro mix hudby a slova jde o naprosto profesionální řešení, které se vyrovná a možná v lecčems předčí i ProTools.
Bonusový tip II: DaVinci Resolve
Chcete vyzkoušet, jak slovo, hudbu a video zpracovávají profesionálové? Pak si stáhněte DaVinci Resolve, který je zdarma k dispozici na stránkách firmy Blackmagic Design.
I tato verze má funkce, za které byste u jiných programů platili velké peníze. A pořídíte-li si plnou verzi za 300 dolarů, budete mít v rukou software, ve kterém se zpracovávají mnohé slavné hollywoodské filmy. Proč je takový nástroj tak levný? Firma zřejmě dost vydělává na prodeji specializovaného hardwaru, jako jsou nejrůznější ovládací konzole pro efektivní práci profesionálních týmů, které my si ale kupovat nepotřebujeme😊 DaVinci Resolve má integrovanou velmi kvalitní DAW, která se jmenuje Fairlight a za nulovou cenu nabízí spoustu profesionálních funkcí, a ještě plné propojení se zpracováním videa.
Jaké programy používáte vy a jaké s nimi máte zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích.
Audacity má nyní od verze 3.1 nedestruktivní editaci.
Díky za ty bonusové tipy. Ten Reaper taky vypadá zajímavě.