V době stále ještě omezených kontaktů nás určitě zajímají možnosti spolupráce na dálku, a to i v oblasti audia. Jak nahrát rozhovor pro podcast, pořad s několika účinkujícími nebo si s kapelou zajamovat tak, aby nahrávka byla kvalitní a použitelná? Na to se dnes podíváme podrobněji. Užitečný tip zde najdou i ti, kteří chtějí pouze uskutečňovat zvukově čisté a spolehlivé hovory či porady přes internet.

Audio je poněkud specifické tím, že uskutečnit solidní záznam přes internet není úplně snadné a je to obvykle technicky komplikované. Nemluvíme zde o variantách typu Skype, Messenger, Zoom apod., kde se o nějaké kvalitě nedá mluvit a občasné chybějící části slov nebo dokonce vět znemožňují použití i pro méně náročné posluchače. To se sice dá do jisté míry obejít tak, že všechny strany udělají vlastní lokální nahrávku, kterou potom zašlou zvukaři či producentovi ke zpracování. Dovedete si ale představit, kolik je s tím práce a komplikací, zejména když je v rozhovoru zapojeno více lidí? Navíc není dopředu vůbec žádná kontrola nad tím, jestli všechny ty jednotlivé záznamy půjdou zvukově dohromady a jestli se všem podaří vše správně nahrát.

Existují profesionální možnosti spolupráce, které jsou zabudovány v některých DAW (software pro zpracování zvuku, obvykle vícestopý). Ty mají ale spoustu omezení, zejména to, že všechny strany musí mít stejný software, za který musí patřičně zaplatit, čili pro nahrávání běžných věcí je to nepoužitelné, navíc technicky poměrně komplikované.

Cleanfeed

Je tu ale jedno jednoduché řešení, navíc zdarma v základní verzi, která většině uživatelů bude postačovat. Jmenuje se Cleanfeed. Potřebujete pouze prohlížeč, mikrofon a sluchátka a můžete začít nahrávat rozhovory, hromadné diskuze, dramatizace, vlastní rozhlasové pořady i hudbu na dálku. Podporované jsou všechny hlavní platformy, tj. Apple, Windows, Linux, Android, měly by fungovat i Chromebooky. Oficiálně podporovaný prohlížeč je zatím jen Chrome, podle zkušeností uživatelů nemá většina problémy ani na Firefoxu, Opeře či Edge.

Práce s Cleanfeedem je jednoduchá. Zaregistrujete se a vytvoříte si zdarma účet. Jste potom v roli hostitele, který má možnost zvát si hosty, ztišovat jejich mikrofon, nahrávat a ukládat si nahrávku. Nahrávka se dá uložit ve stereo souboru, kdy v jednom kanále jste vy a ve druhém vaši hosté. V případě placené verze může mít každý svůj kanál, takže nechtěné ruchy u jednoho hosta neovlivní nahrávku všech. Nezbytností jsou sluchátka u všech účastníků, jinak uslyšíte zpětnou vazbu.

Cleanfeed v akci

V každém případě je dobré si předem zkontrolovat kvalitu mikrofonů u jednotlivých hostů a nastavit jejich úrovně. O práci s nimi si můžete přečíst více v naší sérii o mikrofonech. Konkrétní mikrofon si může každý zvolit přímo v nastavení (ozubené kolečko v příslušném řádku), pokud jich má zapojených ke svému počítači nebo mobilu několik. Chceme-li tvořit celý pořad hned na místě, připravíme si i jednotlivé nahrané a vhodně ořezané vstupy, jingly, písničky a další zvukové soubory, které pak pouhým kliknutím spustíme ve správný okamžik. Také je vhodné si v případě důležitého rozhovoru otestovat nahrávání. V průběhu delšího pořadu neškodí občas zmáčknout tlačítko pro stažení nahrávky, ta se uloží vždy celá od začátku až do aktuálního času.

Použití i pro běžné hovory

Mluvíme zde o tvorbě nejrůznějších zvukových děl, ale Cleanfeed je výborný pomocník i pro nahrávání zvukové stopy během video hovorů pro výrobu kvalitnějšího videa. A pak je užitečný i pro naprosto běžné použití při obyčejných hovorech či poradách, které bychom jinak uskutečňovali třeba na Skypu nebo podobných službách, protože oproti nim je kvalita hovoru vynikající. Stačí jen poslat pozvánku mailem nebo i WhatsAppem, Messengerem či Skypem 😊, což zdrží jen minimálně. Ovšem ten požitek z čistého zvuku za to stojí. Hovory je samozřejmě možné i nahrávat, jen pozor na to, že podle zákona o tom ve většině případů musíte informovat druhou stranu.

Na pěkné video s ukázkou použití i s jasným rozdílem mezi běžným video hovorem a video podcastem dělaným přes Cleanfeed se můžete podívat zde. Základním věcem z ukázek jistě porozumíte, i pokud neumíte dobře anglicky. To je ostatně i případ celého Cleanfeedu, i tam se bez znalosti angličtiny vcelku obejdete, když si poradíte s pár běžnými pojmy, které jsou spíše mezinárodního rázu.

Jestliže vás zajímají hlubší technické detaily, pak vězte, že ke kompresi zvuku je použit velmi efektivní kodek Opus s konstantním datovým tokem, takže kvalita je vysoká a zároveň latence (zpoždění) je minimální, dokonce menší než u běžných telefonních hovorů přes GSM sítě. Zátěž internetu je malá, ale jestli budete uskutečňovat současně video hovor s vysokou kvalitou obrazu, ověřte si, že to vaše aktuální spojení bez výpadků zvládne. Celý přenos je šifrován a neukládá se nikde, ani na serverech poskytovatele, nahrávku si uložíte přímo na váš disk. Cleanfeed je používán i profesionálními rozhlasovými stanicemi.

Pojďme se nyní podívat na porovnání verze standardní a placené:

Pokud využijete funkce jako záznam do více stop, zasílání pozvánek s platností delší než 24 hodin, odstranění zpětné vazby (se sluchátky ale nehrozí), mixování a ovládání hlasitosti přímo v prohlížeči, vyšší datový tok (spíše pro muzikanty), můžete uvažovat o Pro verzi, většině ale určitě postačí verze základní. Placená Pro verze je aktuálně za 17 EUR měsíčně pro nekomerční použití, tj. pro školy, charity a jednotlivce, kteří z audio produkce nemají vyšší příjmy než 10 000 dolarů. Pro ostatní je cena 28 EUR.

Od výrobce je jistě velkorysé, že ani bezplatná verze nemá žádná omezení, pokud jde o délku nahrávky či počet účastníků. Teď už vám tedy nic nebrání se zaregistrovat a začít tvořit zvuková díla na dálku nebo se prostě jen vypovídat s kamarádkou či kamarádem.

Odebírat nové články

Aby vám nikdy neuteklo vydání nového článku, zadejte prosím svoji adresu: